Pianka XPE

Firmy transportowe i producenci produktów premium żądają pełnego bezpieczeństwa przewożonych towarów. Dlatego stawiają na sprawdzone, nowoczesne rozwiązania. Wśród nich szczególną popularnością cieszy się pianka XPE. Czym jest i co dokładnie można z nią zrobić? Zachęcamy do lektury, aby dowiedzieć się wszystkiego na ten temat.

Właściwości pianki XPE

Prezentowana pianka jest chemicznie usieciowanym produktem, który wyróżnia się drobną strukturą o charakterze zamkniętokomórkowym. Proces jej tworzenia można porównać do pozostałych pianek, choć wymaga trochę innych parametrów. W efekcie pianka XPE zapewnia:

  • wysoką plastyczność,
  • odporność na rozciąganie oraz ściskanie,
  • niewrażliwość na wilgoć,
  • ochronę przed pleśnią i grzybami,
  • bezpieczeństwo użytkowania,
  • estetyczny wygląd.

Co więcej, zużytą piankę XPE można w całości przeznaczyć do recyklingu. W ten sposób materiał nie przyczynia się do powstawania gór śmieci. Nie stwarza też zagrożenia dla człowieka ani środowiska naturalnego.

Zastosowanie pianek XPE

Tego typu pianka cieszy uznaniem w wielu branżach. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim przemysł opakowaniowy, który tworzy z pomocą XPE opakowania na butelki, kartonowe i ozdobne. Równie chętnie po chemicznie usieciowaną piankę sięga branża motoryzacyjna. Powstają z niej elementy koszów i systemów transportowych, grzebienie transportowe czy ochrona lakieru, a także szyb. A to tylko przykłady tego, co można zrobić z pianką XPE. W praktyce nie ma wielu ograniczeń.

Obróbka pianki XPE

Przycięcie materiału do wymaganych wymiarów czy kształtów jest bardzo proste. Wystarczy użyć do tego technologii cięcia nożem oscylacyjnym. Dzięki temu krawędzie pozostają równe i estetyczne. Na dodatek nie trzeba inwestować w wykrojniki dla każdego projektu. Pianka XPE nadaje się też do frezowania CNC 2D i 3D. Efektem metody są np. opakowania gotowego produktu.

Pozostałe sposoby obróbki to klejenie i zgrzewanie, które pozwalają połączyć ze sobą elementy piankowe w całość poprzez zastosowanie wysokiej temperatury bądź kleju na gorąco.

Ticol Sp. z o.o.

DOJAZD DO SIEDZIBY FIRMY

 
  ul. Kolejowa 45
  55-300 Środa Ślaska

Sprawdź naszą politykę prywatności:

Polityka prywatności – RODO

6 + 10 =