Pianka polietylenowa EPE
Czym jest pianka polietylenowa EPE?
Niemal każdy ma styczność z opakowaniami piankowymi lub wykorzystującymi piankowe elementy. Wpisały się w nasz krajobraz konsumencki, choć przeciętny ich użytkownik niewiele o nich wie. Pianka polietylenowa EPE jest tymczasem niezwykle przydatnym materiałem, które ma bardzo szerokie zastosowanie. Zachęcamy do przyjrzenia się mu bliżej.
Pod skrótem EPE kryje się niesieciowana pianka polietylenowa, czyli z angielska expanded polyethylene. Jej produkcja, a w konsekwencji również właściwości różnią się pianki sieciowanej. Pianka polietylenowa EPE powstaje poprzez spienianie polietylenu gazami obojętnymi (najczęściej propanem-butanem z dodatkami). Należy przy tym ustawić odpowiednią temperaturę i kilka innych parametrów, a efektem procesu jest rolka pianki, którą można dowolnie kształtować i poddawać dalszej obróbce.
Warto zaznaczyć, że pianka EPE to materiał, który idealnie nadaje się do recyklingu. 100% zużytego produktu można potem wykorzystać w innym celu. To sprawia, że niesieciowana pianka polietylenowa stała się konkurencyjna na tle pozostałych, mniej ekologicznych surowców.

Do czego służy pianka polietylenowa EPE?
Zastosowanie pianki EPE jest naprawdę bardzo szerokie. Można śmiało założyć, że większość ludzi widziała pianki polietylenowe EPE ze względu na ich rozpowszechnienie. Służą one bowiem do ochrony towarów przed uszkodzeniem w transporcie, oddzielania od siebie poszczególnych produktów, izolacji termiczne, a nawet produkcji materacy. Najczęściej stosuje się je do zabezpieczania rzeczy. Dobrym przykładem są wieloelementowe urządzenia elektroniczne, które pakuje się do kartonowego pudełka wypełnionego pianką polietylenową w ściśle dopasowanym kształcie.
Zalety wykorzystania pianki polietylenowej EPE
Pianki nie byłyby tak popularnym rozwiązaniem, gdyby do ich atutów zaliczała się jedynie plastyczność w obróbce i podatność na recykling. W rzeczywistości ma ona wiele innych zalet wynikających z charakterystyki materiału. Pianka polietylenowa EPE wyróżnia się przede wszystkim:
- odpornością na pleśń oraz grzyby,
- niewrażliwością na czynniki chemiczne,
- wysoką elastycznością,
- bardzo dobrą izolacją cieplną,
- znakomitą trwałością oraz żywotnością,
- nieszkodliwością.
Nie można przy tym zapomnieć, że niesieciowana pianka polietylenowa po prostu dobrze wygląda. Wobec tego można bez problemu wykorzystać ją do ochrony produktów premium.
Profesjonalna obróbka pianek polietylenowych EPE
Piankę z łatwością da się dostosować do każdego przedmiotu, jaki ma chronić. Wystarczy przeprowadzić profesjonalną obróbkę przy użyciu odpowiednich do tego narzędzi.
Jedną z najczęściej realizowanych usług w tym zakresie jest wycinanie oraz przecinanie pianki polietylenowej EPE, które pozwala uzyskać kształty 2D. Służy do tego technologia cięcia nożem oscylacyjnym. W ten sposób można przerobić płyty o maksymalnych wymiarach wynoszących 120 x 200 x 60 cm.
Drugą popularną obsługą jest zgrzewanie pianek polietylenowych EPE przy pomocy wysokich temperatur. To bardzo trwała metoda łączenia ze sobą poszczególnych elementów. A tam, gdzie nie ma możliwości wykorzystania zgrzewania, polecamy sklejanie ich klejem na gorąco. W ten sposób można połączyć piankę polietylenową EPE z kartonem, drewnem czy innymi tworzywami sztucznymi.
Ticol Sp. z o.o.
Sprawdź naszą politykę prywatności: