Pianka EPE

Niemal każdy ma styczność z opakowaniami piankowymi lub wykorzystującymi piankowe elementy. Wpisały się w nasz krajobraz konsumencki, choć przeciętny ich użytkownik niewiele o nich wie. Pianka EPE jest tymczasem niezwykle przydatnym materiałem, które ma bardzo szerokie zastosowanie. Zachęcamy do przyjrzenia się mu bliżej.

Czym jest pianka EPE?

Pod skrótem EPE kryje się niesieciowana pianka polietylenowa, czyli z angielska expanded polyethylene. Jej produkcja, a w konsekwencji również właściwości różnią się pianki sieciowanej. Pianka EPE powstaje poprzez spienianie polietylenu gazami obojętnymi (najczęściej propanem-butanem z dodatkami). Należy przy tym ustawić odpowiednią temperaturę i kilka innych parametrów, a efektem procesu jest rolka pianki, którą można dowolnie kształtować i poddawać dalszej obróbce.
Warto zaznaczyć, że EPE to materiał, który idealnie nadaje się do recyklingu. 100% zużytego produktu można potem wykorzystać w innym celu. To sprawia, że niesieciowana pianka polietylenowa stała się konkurencyjna na tle pozostałych, mniej ekologicznych surowców.

Do czego służy pianka EPE?

Zastosowanie EPE jest naprawdę bardzo szerokie. Można śmiało założyć, że większość ludzi widziała pianki EPE ze względu na ich rozpowszechnienie. Służą one bowiem do ochrony towarów przed uszkodzeniem w transporcie, oddzielania od siebie poszczególnych produktów, izolacji termiczne, a nawet produkcji materacy. Najczęściej stosuje się je do zabezpieczania rzeczy. Dobrym przykładem są wieloelementowe urządzenia elektroniczne, które pakuje się do kartonowego pudełka wypełnionego pianką polietylenową w ściśle dopasowanym kształcie.

Zalety wykorzystania pianki EPE

Pianki nie byłyby tak popularnym rozwiązaniem, gdyby do ich atutów zaliczała się jedynie plastyczność w obróbce i podatność na recykling. W rzeczywistości ma ona wiele innych zalet wynikających z charakterystyki materiału. Pianka EPE wyróżnia się przede wszystkim:

  • odpornością na pleśń oraz grzyby,
  • niewrażliwością na czynniki chemiczne,
  • wysoką elastycznością,
  • bardzo dobrą izolacją cieplną,
  • znakomitą trwałością oraz żywotnością,
  • nieszkodliwością.

Nie można przy tym zapomnieć, że niesieciowana pianka polietylenowa po prostu dobrze wygląda. Wobec tego można bez problemu wykorzystać ją do ochrony produktów premium.

Profesjonalna obróbka pianek EPE

Piankę z łatwością da się dostosować do każdego przedmiotu, jaki ma chronić. Wystarczy przeprowadzić profesjonalną obróbkę przy użyciu odpowiednich do tego narzędzi. Jedną z najczęściej realizowanych usług w tym zakresie jest wycinanie oraz przecinanie pianki EPE, które pozwala uzyskać kształty 2D. Służy do tego technologia cięcia nożem oscylacyjnym. W ten sposób można przerobić płyty o maksymalnych wymiarach wynoszących 120 x 200 x 60 cm.

Drugą popularną obsługą jest zgrzewanie pianek EPE przy pomocy wysokich temperatur. To bardzo trwała metoda łączenia ze sobą poszczególnych elementów. A tam, gdzie nie ma możliwości wykorzystania zgrzewania, polecamy sklejanie ich klejem na gorąco. W ten sposób można połączyć piankę EPE z kartonem, drewnem czy innymi tworzywami sztucznymi.

Ticol Sp. z o.o.

DOJAZD DO SIEDZIBY FIRMY

 
  ul. Kolejowa 45
  55-300 Środa Ślaska

Sprawdź naszą politykę prywatności:

Polityka prywatności – RODO

2 + 15 =