Opakowania antystatyczne

Czym jest pianka antystatyczna?

Niektóre z elementów urządzeń elektronicznych, jak np. układy scalone, są bardzo czułe na wyładowania elektrostatyczne (ESD). To chwilowy i nagły przepływ prądu, zazwyczaj nieodczuwalny dla człowieka, który powstaje w wyniku bezpośredniego zetknięcia się dwóch lub kilku obiektów wykonanych z różnych materiałów, najczęściej poprzez ich wzajemne pocieranie. Wywołany w ten sposób, często przypadkiem, przepływ prądu może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu elektronicznego, czyniąc go podatnym na awarie, a w niektórych przypadkach całkowicie niezdatnym do użytkowania. Zastosowanie elementów z pianki antystatycznej pozwala na uniknięcie rozładowań elektrostatycznych. Materiał ten przy kontakcie z innymi tworzywami nie wyzwala ładunków. Dzięki temu, opakowania antystatyczne doskonale nadają się do ochrony czułych urządzeń elektronicznych podatnych na efekty naelektryzowania. Nie powodują ponadto zarysowań, co pozwala na używanie ich do osłony delikatnych elementów jak np. panele i ekrany LCD.

Zastosowanie elementów z pianki antystatycznej

W ofercie naszej firmy znajdują się pianki stosowane w zabezpieczeniu materiałów oraz urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Pianka anty-statyczna (ESD) dzięki zmniejszonej rezystywności nie gromadzi  ładunków elektrycznych do wysokiego potencjału dzięki czemu stanowi doskonałą ochronę elementów gotowych dla przemysłu elektronicznego.  Pianka ESD występuje w różnych grubościach i gęstościach. Dzięki naszej technologii możemy dowolnie obrabiać piankę tak by finalny produkt spełniał najwyższe standardy. Profile ochronne z pianki mają szerokie zastosowanie na różnych etapach produkcji, transportu oraz przechowywania elementów elektronicznych. Wśród nich można wymienić następujące:

  • pianka ESD może posłużyć do wyłożenia stanowiska pracy, dzięki czemu urządzenia zostaną zabezpieczone przed wyładowaniami już na etapie ich składania,
  • z materiałów antystatycznych mogą być wykonane także specjalne opaski dla pracowników, odprowadzające ładunki z ich ciała,
  • pianka antystatyczna doskonale sprawdza się jako przekładka rozdzielająca, aby móc bezpiecznie przechowywać poszczególne urządzenia lub elementy blisko siebie, pozwalając na oszczędniejsze gospodarowanie miejscem w magazynie,
  • bardzo popularne zastosowanie to także opakowania ESD szczególnie pomocne w trakcie transportu, podczas którego najłatwiej o niepożądane wyładowania elektrostatyczne.

Dlaczego warto stosować opakowania antystatyczne?

Komponenty stale ulegają coraz większej miniaturyzacji, co powoduje zwiększanie się potrzeby ich odpowiedniego zabezpieczenia. Przyczynia się to do wzrostu wrażliwości na wyładowania elektrostatyczne. Wiele firm produkujących sprzęt elektroniczny z pewnością spotkało się z sytuacją, kiedy niewłaściwie przechowywane elementy nie przeszły testów jakości, przez co musiały zostać wycofane z produkcji. Profile ochronne z pianki pozwalają uniknąć takich niedogodności i związanych z tym strat finansowych. Zmniejszają również ryzyko ponoszenia kosztów reklamacyjnych w przypadku produktów uszkodzonych już po przeprowadzeniu kontroli.

Opakowania ESD mogą być używane zarówno podczas magazynowania oraz transportu, w czasie procesu produkcyjnego, jak i do dostarczania gotowego sprzętu klientom. Na rynku oferuje się wiele materiałów ochronnych o antystatycznych właściwościach. Pianka ESD ma tę przewagę nad innymi materiałami, że cechuje się delikatnością i niewiele waży, dzięki czemu nie zwiększa znacząco masy przesyłki, ani nie naraża wysłanego przedmiotu na uszkodzenia.

Ticol Sp. z o.o.

DOJAZD DO SIEDZIBY FIRMY

 
  ul. Kolejowa 45
  55-300 Środa Ślaska

Sprawdź naszą politykę prywatności:

Polityka prywatności – RODO

2 + 11 =