Styropian to materiał, który jest powszechnie używany i każdy przynajmniej kilka razy miał z nim styczność. Niestety stanowi on poważne wyzwanie dla ekosystemu, gdy trafia na składowiska odpadów. Gdzie wyrzucamy styropian opakowaniowy? Czy każdy można wyrzucić w to samo miejsce, bo „to tylko styropian”? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie warto przyjrzeć się bliżej dostępnym alternatywom i zrozumieć, jakie kroki możemy podjąć, aby zminimalizować negatywny wpływ opakowań na nasze środowisko.
Czym jest styropian?
Styropian jest materiałem, który znajduje swoje zastosowanie w budownictwie, branży spożywczej, a także elektronicznej i transportowej. To handlowa nazwa dla pianki polistyrenowej, która zalicza się do tworzyw sztucznych o lekkiej strukturze. Głównym jego składnik to polistyren, a jego struktura składa się z małych zamkniętych komórek gazów. Styropian charakteryzuje się niską gęstością, co sprawia, że jest lekki, izolacyjny termicznie i elektrycznie, a także ma zdolność tłumienia dźwięku. Jest łatwy do przycinania i kształtowania, co ułatwia jego stosowanie w różnych projektach budowlanych.
Skąd się biorą styropianowe odpady?
Większość odpadów bierze się tak naprawdę z życia codziennego. Gdy kupimy telewizor czy mikrofale w opakowaniu znajdziemy kształtki czystego styropianu okalające przedmiot. Wychodząc ze sklepu meblowego, po udanych zakupach również możemy trafić na elementy tego materiału, które zabezpieczają sofę czy stół w trakcie transportu.
Na styropian brudny natrafić można w branży spożywczej i gastronomicznej. Dania na wynos w opakowaniach zatrzymujących ciepło, a także jednorazowe talerzyki i kubki, szczególnie popularne na wydarzeniach gromadzących dużą liczbę osób. Ostatnim rodzajem jest styropian budowlany, którego używa się do izolacji budynków.
Gdzie wyrzucać styropian?
W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej i troski o ochronę środowiska, wielu z nas zastanawia się, gdzie wyrzucamy styropian opakowaniowy. Staje się to coraz bardziej istotne, gdyż jego niewłaściwa utylizacja może prowadzić do negatywnych skutków dla środowiska. Odkryjmy zatem, jak postępować z tym popularnym, lekkim materiałem izolacyjnym, aby wspólnie dbać o naszą planetę. Styropian, choć znakomicie spełnia swoją funkcję izolacyjną, zyskuje także wątpliwą reputację ze względu na trudności w jego recyclingu i potencjalne zagrożenia dla ekosystemu.
- Styropian czysty – jako materiał nadający się do recyklingu powinien trafić do odpowiedniego pojemnika. Nie znajdziemy niestety do tego dedykowanych kontenerów, dlatego wszystkie zabezpieczenia, służące do izolacji produktów (z wyłączeniem żywności, która powoduje zabrudzenia) powinny trafić do żółtych pojemników przeznaczonych na plastik i metal.
- Styropian brudny – ten rodzaj, z uwagi na swoje zabrudzenie lub zatłuszczenie przechowywaną i przenoszoną żywnością nie nadaje się do recyklingu. Miejsce, w którym powinniśmy go składować to kontenery przeznaczone na odpady mieszane, najczęściej w kolorze czarnym.
- Styropian budowlany – jako że traktowany jest jako jeden z materiałów budowlanych, jego wyrzucanie do tradycyjnych kontenerów segregacyjnych nie jest możliwe. W tej sytuacji zobowiązani jesteśmy sami zadbać o to, aby styropian trafił w odpowiednie miejsce. Możemy wynająć specjalny kontener od firmy realizującej takie usługi, do którego mogą trafić również inne odpady budowlane, w tym gruz czy resztki tynku.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą opakowań styropianowych.